Skip to Content

In a City near YOU!

2017 Boys Basketball Championship Schedule

2017 Boys Basketball Championship Schedule

Be First!
by February 26, 2017 BAH Basketball

2017 Boys Basketball Schedule

Tuesday, Feb. 28 -Saturday, March 4, 2017 at The Lakeland Center

 *Information from FHSAA
Class 1A Semifinals – Tuesday, Feb. 28
West Gadsden (Greensboro) vs. Hawthorne, 10 a.m.   webcast
Graceville vs. Wildwood, 12 p.m.   webcast
Class 1A Championship – Wednesday, Mar. 1
TBD vs. TBD, 6 p.m.   webcast
Class 2A Semifinals – Tuesday, Feb. 28
Temple Christian (Jacksonville) vs. Miami Christian, 2 p.m.  webcast
North Florida Educational (Jacksonville) vs. Florida Prep (Melbourne), 4 p.m.  webcast
Class 2A Championship – Wednesday, Mar. 1
TBD vs. TBD, 8:30 p.m.  webcast
Class 3A Semifinals – Tuesday, Feb. 28
Trinity Christian (Deltona) vs. Champagnat (Hialeah), 6 p.m.  webcast
Orlando Christian Prep vs. Southwest Florida Christian (Fort Myers), 8 p.m.  webcast
Class 3A Championship – Thursday, Mar. 2
TBD vs. TBD, 7 p.m.  webcast
Class 4A Semifinals – Wednesday, Mar. 1
Providence (Jacksonville) vs. Archbishop Carroll (Miami), 10 a.m.  webcast
Seffner Christian vs. Westminster Academy (Fort Lauderdale), 12 p.m.  webcast
Class 4A Championship – Friday, Mar. 3
TBD vs. TBD, 8 p.m.  webcast
Class 5A Semifinals – Wednesday, Mar. 1
Calvary Christian (Fort Lauderdale) vs. Marianna, 2 p.m.  webcast
Villages vs. Tampa Catholic, 4 p.m.  webcast
Class 5A Championship – Saturday, Mar. 4
TBD vs. TBD, 10 a.m.  webcast
Class 6A Semifinals – Thursday, Mar. 2
Ribault (Jacksonville) vs. Leesburg, 11 a.m.  webcast
Palatka vs. Mariner (Cape Coral), 1 p.m.  webcast
Class 6A Championship – Saturday, Mar. 4
TBD vs. TBD, 12:30 p.m.  webcast
Class 7A Semifinals – Thursday, Mar. 2
Vanguard (Ocala) vs. Dillard (Fort Lauderdale), 3 p.m.  webcast
Edgewater (Orlando) vs. Lehigh (Lehigh Acres), 5 p.m.  webcast
Class 7A Championship – Saturday, Mar. 4
TBD vs. TBD,  3 p.m.  webcast
Class 8A Semifinals – Friday, Mar. 3
Lincoln (Tallahassee) vs. Palm Beach Lakes (West Palm Beach), 12 p.m.  webcast
Sickles (Tampa) vs. Lakewood Ranch (Bradenton), 2 p.m.  webcast
Class 8A Championship – Saturday, Mar. 4
TBD vs. TBD, 5:30 p.m.  webcast
Class 9A Semifinals – Friday, Mar. 3
Wekiva (Apopka) vs. South Miami, 4 p.m.  webcast
Osceola (Kissimmee) vs. Wellington, 6 p.m.  webcast
Class 9A Championship – Saturday, Mar. 4
TBD vs. TBD, 8 p.m.  webcast

Previous
Next

Leave a Reply